in

Смртта од срцеви заболувања расте за време на пандемија!

Лекарите ширум светот забележале дека се помалку луѓе со болка во градите одат во болници од страв од инфекција со коронавирус, па експертите истакнуваат дека сè поважно е да се забележат и да се реагираат на предупредувачките знаци на срцев удар.

Има драматичен пад на бројот на луѓе кои доаѓаат во здравствени установи поради кардиоваскуларни проблеми во оваа пандемија и ова е причина за сериозна загриженост, велат експертите за колатералната штета на пандемијата.

Секој што претрпел срцев удар или има такви симптоми, мора итно да побара помош, посочуваат тие.

Луѓето не треба да ја игнорираат болката во градите од страв да не се заразат со вирусот во болницата, затоа што секоја минута е важна, вели професорот Стивен Аченбах, претседател на Европското здружение за кардиологија.

Повеќето смртни случаи од срцев удар се случуваат во првиот час, вели тој, и затоа едвај чекате пред да побарате помош.

Одложувањето на одењето во болница може да има сериозни долгорочни последици, како што е сериозен срцев удар.

Аченбах вели дека во првиот бран на пандемијата во пролетта 2020 година, кардиолозите имале помалку пациенти во болниците со срцев удар, но во исто време, стапката на смртност од таа причина надвор се зголемила.

Тоа е загрижувачко, вели Аченбах. Иако нема податоци, тој претпоставува дека повеќе луѓе умреле од срцев удар затоа што избегнувале да одат во болница од страв од коронавирус.

Студијата, во која учествувале повеќе од 3.000 здравствени работници од 141 земја на шест континенти, покажа дека паднал бројот на примени пациенти поради срцев удар за време на пандемија, покажуваат податоците на Европското кардиоваскуларно друштво.

Студијата исто така покажа дека половина од пациентите со срцев или мозочен удар, кои пристигнале во болницата, го сториле тоа доцна и надвор од временската рамка за ефективна итна интервенција, што дополнително влијаело на преживувањето и морбидитетот.

Луѓето никогаш не треба да го одложуваат третманот, вели професорот Томас Фоклетдар од Германската фондација за срце и посочува дека многумина умираат на почетокот на срцевиот удар поради вентрикуларна фибрилација, нарушување на ритамот во кое срцевиот мускул престанува да работи добро и срцето запира.

Бидејќи брзината на помош е важна за преживување, важно е да се препознаат симптомите на срцев удар, вели тој. Еден од знаците за предупредување е чувството на нагло горење или стегање во градите. Болката може да се прошири на рацете, горниот дел на стомакот, грбот, рамената и вилицата. Пациентите понекогаш остануваат без воздух и ова може да биде придружено со потење и слабост.

Болка во градите со минимален напор или во мирување, како и невообичаено отежнато дишење може да објави срцев удар. Овие симптоми можат да се повторат неколку дена или недели пред мозочен удар, а потоа да исчезнат, што значи дека треба сериозно да се сфатат, вели германскиот кардиолог.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote