in

ЕКСКЛУЗИВНО! Сноуден доби дозвола за ПОСТОЈАН ПРЕСТОЈ на територијата на Русија!

Во 2013 година, Сноуден објави информации за методите на електронско набудување и шпионажа во режија на американските разузнавачки служби, вклучително и нелегално прислушување на странски лидери.

Сноуден доби дозвола за постојан престој на територијата на Руската Федерација.

По тој повод, неговиот московски адвокат Анатолиј Кучерена изјави: „Вистина е: Едвард доби дозвола за престој во Русија на неопределено време“.

Тој откри дека Сноуден сè уште не размислува за добивање руско државјанство.

Според него, дозволата за престој на Сноуден истекла на 30 април 2020 година, но таа автоматски се продолжи поради ситуацијата со пандемијата на коронавирусите до 15 јуни 2020 година.

Веднаш штом заврши самоизолацијата, Сноуден поднесе барање за обновување на дозволата за престој.

Во 2013 година, Сноуден објави информации за методите на електронско набудување и шпионажа во режија на американските разузнавачки служби, вклучително и нелегално прислушување на странски лидери.

Сноуден е обвинет во САД за кршење на два члена од законот за шпионажа.

За секој од овие членови му се заканува казна затвор од 10 години.

Американските власти постојано изјавуваат дека го сметаат Сноуден за предавник кој предизвика сериозна штета на националната безбедност.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote