in

Што?Што?

Со вежбање против гневот и бесот!

Бесот е нормална, здрава емоција што секој понекогаш ја доживува. Основните емоции, како што се тага, страв или вина, исто така можат да бидат изразени во лутина и бес.

Гневот станува проблематичен кога станува неконтролиран, па затоа некои луѓе вежбаат да управуваат со своите чувства и фрустрации.

Истражувачите откриле дека аеробните вежби можат да помогнат во намалување на анксиозноста, депресијата и чувството на лутина. Исто така, некои истражувања дури сугерираат дека краток напор за време на вежбање може да спречи луто расположение.

Ефекти на бесот врз телото

Истражувачите гневот го дефинираат како емоционална состојба која се состои од чувства кои се разликуваат по интензитет, од лесна иритација или иритација до силен бес.

Постојат два вида на лутина:

Конструктивно – што може да ви помогне да ги решите проблемите и може да има заштитна компонента.

Деструктивно – се користи за да се оправдаат нечии чувства или да се засили нечија состојба на гнев.

Иако гневот и бесот можат да бидат здрави емоции, тие можат да остават данок на телото. Всушност, оние кои практикуваат будизам, гневот го нарекуваат еден од трите отрови на умот, заедно со алчноста и лудилото.

Меѓу другото, негативните емоции, вклучително и лутината, можат да бидат причина за булимично однесување. Гневот, на пример, може да биде поврзан со развој на дијабетес тип 2 и зголемен ризик од сообраќајни несреќи.

Од друга страна, вежбањето е поврзано со намален ризик од многу болести, вклучувајќи дијабетес тип 2 и срцеви заболувања. Исто така, докажано е дека вежбите ја зголемуваат емоционалната отпорност на некој кон акутен стрес. Значи, кога имате лутина, вежбањето може да биде позитивен начин за ослободување од напнатоста.

Видови обуки за управување со лутина

Некои луѓе можеа да го ослободат својот гнев со експлозивни движења, како што има во боксот. Другите можеби претпочитаат да го смират дишењето и да го намалат срцевиот ритам со вежби за умот и телото, како што се јога или медитација. За некои, пешачењето и престојот во природа помага.

Може да се случи она што работи во една прилика да стане помалку ефикасно за време на друг настан. Затоа, обидете се да бидете слободоумни и испробајте различни вежби за смирување на расположението.

Аеробни активности

Истражувачите особено ја потенцирале аеробната активност како начин да се намали изразувањето на лутина и кај деца и кај возрасни. Активности како веслање, бокс и трчање по неблагодарна работа се поврзани со намален бес и вознемиреност.

Секако, останувањето во природа не треба да се заборави затоа што го намалува нивото на стрес, лутина и бес, па можете и да го практикувате, пишува Very Well Fit.

Во споредба со вежбањето во затворено, вежбањето во природна средина е поврзано со намалување на напнатоста, конфузија, лутина и депресија и што е исто така важно, со зголемена енергија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote