in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ВКУСНИ И СОЧНИ МАФИНИ СО МАНДАРИНИ

Мандарините се здраво овошје полно со витамин Ц Ви предложивме како можете да ги користите за колачи, како кифлички. И сега направете го омиленото слатко тесто на сите – мафини. Постапката воопшто не е комплицирана, само наредете ги половините од мандарина и прелијте го со тестото. Бидејќи се додава јогурт во тестото, тоа ќе има мека текстура.

Состојки:

 • 2 јајца
  120 гр шеќер
  кора од портокал
  120 мл масло
  120 гр јогурт
  120 мл млеко
  340 гр брашно
  2 лажички прашок за пециво
  6 мандарини
  шеќер во прав

Подготовка:

Изматете ги јајцата и шеќерот. Промешајте и додадете ја кората од портокал, маслото, млекото и јогуртот. Добро соединете. Додадете просеано брашно и прашок за пециво. Сè убаво измешајте со жица. Мандарините исечете ги на половина. Ставете во калап за мафини. Секое прелијте ја смесата и печете на 180°C околу 30 минути. Посипете со шеќер во прав.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote