in

Совети како да одберете добар прочистувач на воздухот?

Знаеме дека здравјето е најважен фактор. За добро здравје не постои магична формула, но постојат повеќе фактори со кои може да го подобриме нашето здравје.
Како на пример спорт, здрава исхрана, смеење… Но исто така еден од најбитните фактори е да дишеме чист воздух, барем додека сме дома или во канцеларија.

Најважната работа што треба да ја има прочистувачот на воздухот е филтер за честички со висока ефикасност или ХЕПА-филтер. Овие филтри заробуваат најмалку 99,97% од честичките со големина до 0,3 микрони. Повеќето патогени што се пренесуваат преку воздухот имаат големина во микрометри, па затоа ХЕПА-филтерот може да ги зароби речиси сите.

Освен тоа, треба да се користи прочистувач на воздух што одговара на големината на просторијата во која седите за да бидете сигурни дека се прочистува воздухот во целата соба.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote