in

Србија и објави нова војна на мафијата, дури и без да знае кој ја доби претходната!

Србија е во војна со мафијата веќе 27 дена, а објавувањето војна на криминалците дојде лично од претседателот Александар Вучиќ.

Според N1, за тоа време, во Белград се случиле три убиства и едно убиство во обид. Осомничените за убиството се во бегство, а најмалку две киднапирања за кои се шпекулира во јавноста се под превезот на тајност. Јавноста никогаш не дозна кога заврши војната против мафијата пред четири години и со каков исход.

Имено, војната со нарко-клановите, есента 2016 година, помпезно ја објави поранешниот министер за полиција, Небојша Стефановиќ. Поминаа неколку часа по убиството на еден од водачите на навивачите на Партизан, Александар Станковиќ од Белград, кој беше поврзан со црногорскиот клан Кавач.

„Му објавуваме војна на овој вид мафија и влегуваме во оваа војна без двоумење и резерви, тоа ќе биде тешка борба“, рече Небојша Стефановиќ, кој некогаш беше министер за внатрешни работи.

И во моментот кога полицијата започна да се бори против мафијата, мафијата беше во војна едни со други една и пол година. За време на петгодишните судири меѓу клановите Скаjarар и Кавач, кои се случија главно во Србија и Црна Гора, но и низ цела Европа, загинаа околу 50 лица. Републичката обвинителка Загорка Доловац не ги објавува конкретните резултати од последната војна, но зборува за тоа со кого ќе се занимава обвинителството во новата војна.

„Ние сме пред зајакнување на борбата против организираните криминални групи и таканаречените криминални кланови, особено оние од странство кои се присутни во нашата земја“, рече Доловац.

Во едно од ретките интервјуа, Доловац не кажува што се случува со домашните криминални групи, ниту како ќе се бори против нив.

Криминологот Добривоје Радовановиќ проценува дека за да успее војната против мафијата, неопходни се независно судство, независно обвинителство и полицијата подредена на такво обвинителство.

„Во спротивно, ако имате зависно судство од партијата, од државата, тогаш таа војна се сведува на борба против туѓ криминал, а не на ваше“, вели Радовановиќ.

Се очекуваше дека на крајот на војната меѓу Скаjарците и Кавчанци, некои од искусните криминалци ќе формираат нови тимови за дрога, во Белград, според новинарката Тамара Марковиќ Субота.

„Она што е интересно е што двата белградски клана го користеа тој период од минатата година – кога измамниците и играчите на каучи останаа без клучни играчи – тие го искористија за зајакнување на својот клан, за зајакнување на деловното работење. Ова резултира со повеќе убиства, исчезнувања. , и тоа не е борба не само за уличниот пазар на дрога во Белград, туку и за шверцерски патувања од Јужна Америка “, вели Марковиќ Субота.

Новоизбраниот министер за полиција, Александар Вулин, кој пред некој ден, кога се случи уште едно убиство по ред во Белград, дека граѓаните се целосно безбедни, изјави во интервју за Политика дека има чест оперативно да војува со мафијата.

“Војната против мафијата е објавена и ќе се води до крајот или на нашата или на нивната. Претседателот Вучиќ не зборува залудно дека војната започна и кога ќе рече дека – војната започна. Тој долго време жалеше за главата и неговото семејство страдаше повеќе отколку што можете да разберете “, изјави Вулин.

Освен што Вучиќ и објави на мафијата во октомври дека државата ќе војува со неа, пред неколку дена тој најави и дека ќе се занимава со контактите на криминалците од државните структури.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote