in

ОВА го стави во машината за перење, оттогаш КВАЛИТЕТОТ НА ПЕРЕЊЕ е неспоредливо ПОДОБРО, а ОБЛЕКАТА излегува како НОВА!

Некои домаќинки сметаат дека сè тука е веќе чисто, а всушност е легло за размножување бактерии и остатоци од претходните миења.

Машината за перење треба редовно да се чисти бидејќи нечистотијата се акумулира во барабанот и се размножуваат бактериите. Токму оваа нечистотија може негативно да влијае на квалитетот на перењето, а тоа сигурно не го сакате. Затоа многу често алиштата не мирисаат свежи после миење или се појавуваат бели дамки на ткаенината.

Поради ова, многу е важно редовно да ја чистите машината за перење, бидејќи во неа се акумулира нечистотија и остатоци од алиштата што се мијат таму.

Започнете со чистење со миење на фиоката во која се истура детергентот за алишта. Извадете го од машината, тоа е многу лесно и секоја машина има механизам што овозможува да се извади, а потоа измијте го добро од сите страни, бидејќи тука се акумулира прашина, остатоци од прав и омекнувач, кои повторно подоцна прават дамки.

По ова, исчистете го долниот филтер на машината, кој се наоѓа во долниот дел на машината, има мали врати што се отвораат.

Потоа дезинфицирајте ја вратата одвнатре со алкохол.

По ова, вклучете ја празната машина за перење од 90 степени. Во фиоката ставете сода бикарбона и сок од лимон или оцет.

Ефектот ќе ве воодушеви.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote