in

Viber порачува: „WhatsApp ја погази приватноста на корисниците“

Новата обврска наметната на корисниците ја заврши интеграцијата на Whatsapp во Facebook, а податоците на корисниците „ќе се користат за монетизација повеќе од било кога“

Новата политика за приватност воведена од популарната апликација за пораки WhatsApp, крена голема прашина, поради бројните тврдења дека ќе ја загрози приватноста на корисниците. По тој повод, бројни познати личности се огласија, поканувајќи ги корисниците да ја напуштат апликацијата Фејсбук и да преминат на едно од алтернативните решенија.

Ривалската компанија Вибер исто така осуди укинување на можноста корисниците да не го споделуваат нивниот телефонски број со Фејсбук, инаку сопственик на апликацијата WhatsApp.

Вибер наведува дека „приватноста на корисниците е буквално прегазена преку неодамнешното ажурирање на апликацијата Whatsapp“, додавајќи дека ова целосно го маргинализирало едно од најважните права на корисниците.

Наметната обврска на корисниците, дека мораат да дадат согласност за новата политика за приватност во следните 30 дена, со цел да продолжат да ги користат нивните сметки, да ја завршат интеграцијата на Whatsapp во Фејсбук, а податоците на корисниците на таа апликација да се користат за монетизација повеќе од кога било порано “.

До 4 јануари, Whatsapp тврдеше дека концептот на услуги достапни според таа апликација се заснова на принципот на приватност, како и дека пораките од Whatsapp нема да бидат видливи на Facebook. Овие обвинувања, во меѓувреме, се избришани од правилната употреба на апликацијата, посочува Viber, потсетувајќи дека нивниот основен принцип беше и останува зачувување на приватноста и безбедноста на податоците на корисникот.

Тоа е обезбедено со стандардна „крај-до-крај“ енкрипција на лични пораки и повици на корисници на Viber, отсуство на зачувување на доставени пораки на сервери (освен ако корисникот не ги активира), воведување на пораки за самоуништување и шифрирана преписка и споделување на кориснички податоци со Facebook (сите деловни односи на Viber со Facebook се прекинати).

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote