in

Стадо слонови ќе биде пренесено од Англија во Кенија со авион!

Стадо слонови треба да летаат со авион од парк за животни на југот од Англија до Кенија, каде ќе бидат пуштени во дивината.

При претставувањето на оваа операција, Фондацијата Аспинал ја направи „прва од ваков вид во светот“. Фондацијата, чиј директор за комуникации е Кери Џонсон, сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, планира следната година да пренесе 13 слонови од „Паркот на дивите животни“ Хаулетс во Кенија, оддалечена 7000 километри.

Фондацијата „Аспинал“ сака да превезува слонови со вкупна тежина од 25 тони со авион, а најмладиот од нив – Нгуву, е роден во март 2020 година.

„После неколку години мерење на придобивките и ризиците од фондацијата„ Аспинал “, се одлучивме за овој невиден проект и оваа премиера во реалниот свет“, напишаа Кери Johnонсон и претседателот на фондацијата Демијан Аспинал во „Сан“.

Тоа е операција што ќе им овозможи на слоновите да го продолжат својот животен век и подобар живот, бидејќи оној во заробеништво предизвикува стрес и депресија кај овие животни. Фондацијата истакна дека ќе соработува со тимови кои се борат против ловокрадството со цел да се обезбеди долгорочно преживување на стадото во Кенија.

„Со текот на времето, ќе има десетици, потоа илјадници нивни потомци и тие ќе се интегрираат во екосистемот, што ќе помогне да се стимулира кенискиот туризам“, рече дуото, изразувајќи надеж дека ова ќе биде „револуционерна фаза за земјата и движењето за зачувување на природата “.

Фондацијата „Аспинал“ веќе ги врати во природата животните родени во заробеништво, вклучувајќи горили и црни носорози.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote