in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ПОЗНАТ КУВАР ОТКРИ ТРИК КАКО МАСЛОТО ЗА ПРЖЕЊЕ НИКОГАШ ДА НЕ ПРСКА : Ретко кој знае, а е многу едноставен

Овој трик ви помага никогаш повеќе да не прска масло од тавата.

Кога пржите месо или помфрит, сигурно сте попрскале масло на шпоретот или можеби ве фатило паника, па кога одите да ставите храна се истегнувате за да не ве испржи маслото. Сега не треба да се грижите или да чистите дополнително. За да спречите прскање со масло, познатиот готвач Џејми Оливер предлага да додадете малку сол и да почнете да пржете.

Солта во ладно масло ќе спречи прскање кога ќе се загрее, но уште една работа е многу важна, исушете ја храната пред да ја ставите во загреано масло. Наместо да се мачите со чистење на шпоретот, сега испржете го најубавото месо и најкрцкавите компири без да прскате масло од страна.

Ако не сте знаеле, тавата мора да биде подлабока, а ако немате, подобро е да ја пржите храната во шерпа.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote