in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

СТАВЕТЕ ТЕГЛА СО ОРИЗ ВО СЕКОЈ ЌОШ ОД СОБАТА И ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА: Резултатот ќе ве воодушеви!

Дали знаевте дека од ориз можете да направите феноменален освежувач на просторијата, кој освен што е целосно природен, може да трае и до неколку месеци.

Ќе ви треба стаклена тегла, ориз и неколку капки есенцијално масло за да ја направите оваа соба освежувач и гардероба. Оризот ќе ги впие сите мириси на есенцијалното масло, па собата ќе мириса за миг.

Овој освежувач е многу подобра опција од купување на оние кои се полни со хемикалии.

Можете да изберете масло од кој било мирис, но најефикасно за отстранување на смрдеата е маслото од маточина.

Еве како се прави:

Наполнете ја теглата со ориз
Додадете 10 до 20 капки од вашето омилено есенцијално масло.
Покријте, а потоа добро протресете за рамномерно да се распореди маслото врз зрната ориз.
Отстранете го капакот, покријте ја теглата со газа и прицврстете ја со гумена лента.
Кога ќе се намали интензитетот на мирисот, само протресете ја теглата или додадете уште неколку капки масло.
Вака изработениот освежувач можете да го чувате во секоја просторија, или пак да го ставите во гардероберот така што облеката ќе го добие тој мирис.

Најдобро би било да користите помали тегли, така што ќе ставите по една во секој агол од собата.

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote