in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Што се случува со нашето телo додека спиеме?!

Кога станува збор за здрави навики што треба да се усвојат, како што се редовно вежбање, правилна исхрана и доволно спиење, се чини дека спиењето е најлесната ставка. Сепак, повеќе од една третина од возрасните не спијат доволно.

За време на спиењето, поминуваме низ две фази: РЕМ и НРЕМ. Во текот на првата фаза, сонуваме, бидејќи работата на невроните во мозокот се зголемува, а мозокот е активен како и кога сме будни.

Твичење за време на спиењето се јавува кај 70% од луѓето од време на време. Не е докажано зошто се случува ова, но научниците сугерираат дека станува збор за природно опуштање на нервниот систем додека спиеме. Втората теорија се заснова на фактот дека мускулите се опуштени, па затоа постои „грч“.

Одење при спиење се случува за време на фазата NREM, но не е јасно зошто. Научниците веруваат дека кај месечарите мозокот се бори со NREM фазата и состојбата на будност, а одењето во сон може да биде предизвикано од бројни причини, од депресија, преку стрес, до треска.

Луѓето зборуваат во сон во текот на двете фази на спиење. Додека хроничното зборување од сон е болест, периодичниот изговор на зборови и реченици е вообичаен и се јавува за време на преминот од фазите на NREM и REM.

Многу физиолошки функции се забавуваат, вклучително и функцијата на бубрезите. Од таа причина, производството на урина е ограничено, така што претежно луѓето не мора да одат да уринираат за време на спиењето.

Додека спиеме, сетилото за мирис скоро и да не работи и затоа бучавата ќе не разбуди порано отколку, на пример, мирисот на чад.

За време на РЕМ фазата, мускулите на рацете и нозете се привремено парализирани, а научниците го објаснуваат ова со тоа што парализата не спречува да реагираме на она за што сонуваме. Затоа, кај некои луѓе постои т.н. парализа на спиењето.

За време на спиењето, работата на кардиоваскуларниот систем се забавува, а со тоа и температурата на телото паѓа.

Кожата лачи повеќе колаген, па затоа спиењето е поврзано со регенерација и раст на клетките.

Дисковите во ‘рбетот се рехидрираат за време на спиењето, така што сме повисоки неколку сантиметри наутро.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote