in

Насловната страница на стрипот за Тинтин, вреден повеќе од два милиони евра, оди на аукција!

Насловната страница на стрипот за Тинтин ќе се најде на аукција денес во Франција, објави куќата Аркиријал и додаде дека цртежот на „Синиот Лотус“ (Le Lotus bleu) се проценува на повеќе од два милиони евра, објави агенцијата Франс Прес.

„Синиот лотос“ се смета за ремек-дело на белгискиот автор Жорж Реми, попознат како Ерц.

Стрипот е изведен во 1934 и 1935 година во едно списание пред да биде објавен независно во 1936 година.

Тинтин е млад и наивен белгиски репортер, кој верно е придружуван од кучето Мило во неговите авантури. Серијата стрипови „Авантури на Тинтин“ постигна голем успех ширум светот кога беше продаден во повеќе од 230 милиони примероци и преведен на 50 јазици, а на 31 јануари, овој стрип јунак наполни 91 година.

Меѓу најпознатите авантури се „Тинтин во Конго“, „Тинтин во Америка“, „Син лотос“, „Скршено уво“, „Рак со златни клешти“ и „Пури на фараонот“.

Во Белгија, како и во Франција, постои развиена култура на читање стрипови. Многу херои како Штрумфовите, Астерикс, Спиро и Фантазијата, Таличниот Том, Тинтин и мачката станаа светски познати со цртани филмови и играни филмови.

Домашната публика можеше да ги следи авантурите на Тинтин во забавникот на Политика.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote