in

Египет го заплени бродот кој го блокираше Суецкиот канал! Се бара астрономска сума како оштета!

Египетските власти запленија товарен брод што минатиот месец го блокираше Суецкиот канал поради финансиски спор со сопственикот.

Генерал-потполковник Осама Раби, претседател на управата на Суецкиот канал, рече дека бродот нема да може да ја напушти земјата додека не се исплати надоместокот.

“Бродот сега е официјално запленет. Тие не сакаат да плаќаат ништо”, рече тој.

Сопственикот на бродот не даде никакви изјави.

Раби не рече колку пари бара управата на каналот, но има тврдења дека се работи за најмалку 900 милиони долари. Ова вклучува надоместок за спасувачката операција, трошоците предизвикани од блокирањето на сообраќајот во каналот и изгубените такси за транзит.

„Ever Given“ беше блокиран на шест километри северно од јужниот влез на каналот, што е еднонасочно на тоа место, во близина на градот Суец.

Ова ги принуди некои бродови да тргнат на долга алтернативна маршрута од 5.000 километри околу ртот на добра надеж, во јужниот дел на Африка, што ги чинеше сопствениците на бродови стотици илјади долари гориво и други трошоци. Другите чекаа да се одблокира каналот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote