in

Супер зимски пијалок: Панч

Панч, рецепт кој има различни опции за готвење, не треба да биде сладок. Не додавајте многу мед, шеќер и алкохол.
Алкохолни пијалоци, кои се дел од коктели, треба да се загреат до 80 степени. На повисоки температури, тие го губат вкусот.
Се подготвува само од суво вино без шеќер, бидејќи овошјето и медот му даваат сладок вкус на пијалокот.

Класичен алкохолен панч – рецепт

Алкохолниот панч е променлив, но најпопуларен е класичниот рецепт, кој е донесен во Европа од Индија. Зборот “панч”, преведен од индиски, значи број од пет, што одговара на бројот на компоненти во пијалокот. Тие вклучуваат рум, топол чај, сок од лимон, шеќер и зачини, загреан и топол.

Состојки:

  • темен рум – 300 ml;
  • топла вода – 700 ml;
  • шеќер – 40 g;
  • црн чај – 20 g;
  • сок од лимон – 80 мл.

Подготовка:

Направете го чајот со топла вода и оставете да отстои.
По 10 минути процедете и измешајте со рум.
Истурете сок, додадете шеќер.
Послужете со класична сламка и цимет.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote