in

Швајцарија го забранува носењето на бурка во јавност!

Швајцарските власти одлучија да го забранат носењето на носијата која ја носат муслиманските жени, бурката, на јавни површини. Швајцарија стана четвртата држава во Европа која ги забрани бурките по Франција, Белгија и Австрија.

После неколку години дебатирање, преку референдум кој беше одржан минатиот викенд, во држава беше изгаласана забраната на бурките. Ова значи дека во скоро време жените од муслиманска вероисповест нема да можат целосно да ги покриваат нивните лица.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote