in ,

Што?Што?

Швајцарија започнува вакцинација, воведени се построги мерки

Швајцарија ги прими првите дози на вакцина против коронавирус во вторникот, со што се отвори патот за вакцинација на населението во време кога рестриктивните мерки стапија на сила поради зголемениот број на новo инфецирани. Швајцарската агенција за регулирање на лекови во саботата ја одобри вакцината Пфајзер против корона.

Првите 107 000 дози на вакцината ќе одат во индивидуални кантони за вакцинирање на ризични групи, вклучително и оние над 75-годишна возраст и оние со постојни здравствени проблеми.

„Насочената програма за вакцинација може да започне во следните седум дена“, рече официјалната Видео Масереи, претставник на Федералната здравствена агенција.

За разлика од вакцинациите во Велика Британија, швајцарските власти спречуваат медиумите да ги покриваат првите вакцинации во домовите за стари лица.

Вакцинацијата на високо ризични групи низ Швајцарија ќе започне на 4 јануари.

Планирано е месечно да пристигнуваат 250.000 дози во земјата, а одобрувањето на други вакцини што во моментов се разгледуваат предизвикува надеж дека секој што сака да се вакцинира ќе може да го стори тоа до средината на 2021 година, соопштија швајцарските здравствени власти.

Бројот на лица заразени со коронавирус во Швајцарија надмина 400.000, со 6.000 смртни случаи, па затоа минатата недела владата донесе одлука да затвори ресторани за еден месец и да ги покани своите жители да останат дома.

Мерката стапи на сила во вторникот и ќе трае еден месец. Покрај рестораните, центрите за спорт и рекреација се затворени, а луѓето се повикани да ги минимизираат социјалните контакти и да се воздржат од непотребни патувања или екскурзии.

Владата не сакаше да воведе нови правила за бројот на луѓе дозволени на приватни митинзи или да воведе построги мерки како што е полицискиот час, применувајќи слично делумно затворање како и во првите месеци од пандемијата.

Продавниците сè уште се отворени, иако бројот на клиенти е ограничен.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote