in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Денес е светски ден на пуканките: Омилена закуска за гледање филмови

Светскиот ден на пуканки се слави секоја година на 19 јануари, а колку е популарен овој мек десерт доволно говори дека без него не може да се замисли одење во кино.

Пуканките станаа синоним за гледање филмови, без разлика дали се од кино сала или од куќата од фотелја. Како филмот да не е доволно забавен и интересен без кутија или чинија пуканки. Овие закуски почнаа да се консумираат во кината од времето на Големата депресија (од 1928 до 1939 година).

Има некои информации дека пуканките во тоа време биле прилично евтини, од пет до 10 центи по кесичка. И додека другите бизниси пропаѓаа, бизнисот со пуканки напредуваше и стана извор на приход за многу фармери (вклучувајќи го и семејството Реденбахер, имењаци на познатиот бренд за пуканки).

За време на Втората светска војна, оброците со шеќер го намалија производството на слатки, а Американците го надополнија тоа со јадење три пати повеќе пуканки од порано. Грицките во форма на пуканки беа популарни во кината, што на големо незадоволство на многу сопственици на театри, кои мислеа дека ги одвлекуваат гледачите од филмовите.

Сепак, пуканките брзо го сменија тоа мислење. Така, во 1938 година, владетелот на театарот Глен В. Дикинсон инсталирал машини за пуканки во фоајето на неговите театри. Според некои информации, пуканки заработиле повеќе од билети.

Пуканките се вид на житарки што се формираат со загревање на зрната од посебна сорта пченка (Zea mais var. Everta) на висока температура. Во споредба со обичните пченка, ова е многу помало.

Пуканките можат да бидат во форма на печурки или пеперутки. Обликот на пеперутка е генерално попожелен, но обликот на печурката почесто го користат производителите за обложени пуканки (на пример, пуканки од карамела). Во доцните 90-ти, беа произведени специјални сорти на пченка кои произведуваат пуканки во форма на печурки и пеперутки.

Пуканките може да се јадат во путер, солени или слатки, зачинети, со чоколадо и карамела. Има и такви кои ги сакаат без суплементи.

Патем, пуканките имаат многу долга и разновидна историја. Археолозите открија дека луѓето знаат за пуканки илјадници години. Историчарите веруваат дека пченката чие зрно можело да се откине првпат била одгледувана околу 5.000 п.н.е. во Мексико. Археолозите пронајдоа докази за првата машина за пуканки – додатоци со дупки и рачка – која датира од 400 година од нашата ера во Перу.

Уште во 16 век, Ацтеките користеле пуканки во украсите на главата кои се носеле за време на церемониите во чест на Тлалок, нивниот бог на пченката и плодноста. Раните шпански истражувачи биле фасцинирани од пченката која експлодирала во нешто што наликувало на бел цвет.

Пуканките почнаа да стануваат популарни во САД во средината на 1800-тите. Дури кога Чарлс Креторс, сопственик на продавница за слатки, развил машина за пуканки на пареа, вкусното задоволство станало пообилно. До 1.900. тој имаше вагони со пуканки кои ги влечеа коњи низ улиците на Чикаго. Поголемиот дел од пуканки произведени во светот се одгледуваат во Соединетите Американски Држави, а предводник е Небраска.

Без разлика дали ќе ги направат сами дома во тенџере или во микробранова печка, или ќе ги купат од улични продавачи, продавници или кина, љубителите на пуканки секогаш ќе имаат посебно задоволство.

Денес пуканките често се користат и за декорација и како материјал за пакување.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote