in

СЗО: Бројот на заразени расте со загрижувачка брзина на глобално ниво!

Светската здравствена организација соопшти дека бројот на заразени расте со застрашувачка брзина, дека бројот на заразени се удвојува неделно и дека бројката се приближува до највисоката стапка на инфекција од почетокот на пандемијата.

Организацијата објави дека минатата недела биле регистрирани 541.960 случаи на новозаболени лица, додека на 22 февруари, по шест недели пад на бројот на заразени лица, имало само 194.469 неделно, пренесува Гласот на Америка.

На денешниот виртуелен брифинг во седиштето на СЗО во Geneенева, генералниот директор на оваа организација на ООН, Тедрос Аданом Гебрејезус, рече дека земјите кои избегнаа ширење на инфекцијата во претходниот период сега бележат пораст на бројот на заразени лица. Тој го илустрираше тоа со примерот на Папуа Нова Гвинеја, која, пред почетокот на оваа година, објави помалку од 900 заразени и само девет мртви, а денес има повеќе од 9,300 заразени и 82 мртви.

Директорот на СЗО рече дека овој пример покажува колку е важна вакцинацијата и додаде дека програмата Ковакс, која треба да обезбеди вакцини за сиромашните земји, досега дистрибуирала околу 40 милиони дози, што е доволно за заштита на 0,25 проценти од светската популација .

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote