in

ГОЛЕМ УСПЕХ: Тајван забележа 200 денови без локална трансмисија на КОВИД-19

Државата Тајван забележа 200 денови без локална трансмисија на КОВИД-19 и им покажа на многу држави како се справува со кризата предизвикана од пандемијата и како се става вирусот под контрола. Властите на Тајван реагираа брзо за да го сопрат ширењето на вирусот преку строга контрола, во која се вклучуваше и двонеделен карантин и голем број на тестирања на населението.

Проверувањето и тестирањето на патниците започна уште на 31ви Декември откако државата донесе закон да се тестира секој патник кој доаѓа од Вухан, Кина. Тоа беше многу брз одговор на новонастанатата пандемија која тогаш не изгледаше и така опасно. Тајван има забележано само 553 случаи на ковид-19 и само 7 смртни случаи од почетокот на кризата.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote