in

Ковид пасош за Тајланд?!

Премиерот на Тајланд, Прајут Чан Оча, денес изјави дека наредил анализа во врска со воведување на потврда за вакцинација против вирусот корона за странски посетители, со цел да се поттикне туризмот.

Прајут рече дека вакцинираните граѓани на Тајланд ќе добијат сертификати (пасоши) за тоа, што можат да ги користат за патување во странство.

Според туризмот, туризмот учествува со 11 проценти во економијата на Тајланд. Минатата година, Тајланд заработи нешто помалку од 11 милијарди долари од туризам, наспроти 63 милијарди долари една година порано.

Бројот на странски туристи е намален за 83 проценти.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote