in

Медицинската сестра откри зошто децата треба да ги наведнуваат главите нанапред ако им истекува крв од носот! [ВИДЕО]

Австралиската медицинска сестра Ники објави видео според кое, поради крварење од носот, главата на детето никогаш не треба да се фрла назад, што е во спротивност со навреденото мислење.

Тој вели дека ако ја навалите главата наназад, стомакот и белите дробови ќе се полнат со крв, што може да предизвика повраќање или задушување.

Наместо тоа, таа советува да ја навалите главата малку напред и да ја држите во таа позиција додека не престане крварењето.

Видеото има повеќе од 4.000 лајкови и многу родители признаа дека не биле свесни што може да се случи кога главата ќе се врати назад.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote