in

НервозенНервозен Што?Што?

Како да се запре крварењето од носот: Три најважни совети!

Woman using a sterile gauze bandage to stop a nosebleed.

Крварењето од носот се случува подеднакво често кај деца и возрасни, а честопати и самиот вид на крв ќе предизвика паника, иако сите знаеме дека овој симптом не мора да биде толку опасен.

Во носот има мали крвни садови кои се чувствителни и можат да пукнат од многу причини, како што се температурни промени, иритации предизвикани од алергии, сув воздух, постојано бришење на носот, а една од причините може да биде висок крвен притисок. Најлошото сценарио може да биде честото крварење од носот да е предизвикано од тумори.

Помогнете си со крварење од носот преку следниве три чекори:

  1. Останете смирени бидејќи паничноста или викањето нема да помогне никому, особено ако има деца околу вас бидејќи се знае дека ги следат реакциите на возрасните во нивното опкружување, па доколку ве видат како паничите, од нив може да очекувате иста реакција.
    Седнете на стол и навалете ја главата наназад. Ова ќе ве спречи да голтате крв.
    Дишете преку уста. Ако крварењето му се случува на некој ваш близок, кажете му да го сторат ова.
  2. Кога седите вака, вие или лицето со крварење од носот, потребно е лесно да ги притиснете ноздрите со прстите и да ги држите околу 2 минути. Полека движете ги прстите и ако крвта од носот сè уште тече, повторете ја оваа постапка.
  3. На секои неколку минути, проверувајте дали крварењето е запрено. Ако крвари и откако ќе направите сè што е препорачано во вториот чекор, ставете ладна компресија на горниот дел од носот, но не на ноздрите. Ова треба да спречи понатамошно крварење.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote