in

МОТИВИРАЧКИ? Бар во Тел Авив започна акција: Бесплатен пијалок за секој што ќе дојде да се вакцинира!

Еден бар во Тел Авив, во соработка со општинските власти, неодамна започна необичен начин на работа: секој што ќе дојде таму да се вакцинира против ковид-19, исто така, ќе добие бесплатен пијалок.

Понудените пијалоци се, секако, безалкохолни поради мерки на претпазливост.

Иако досега, според Министерството за здравство, од 9,3 милиони луѓе во Израел, скоро 50 проценти биле вакцинирани со единечна доза на вакцина „ковид“, а 35 проценти ги примиле обете дози на вакцината Фајзер, властите се загрижени дека успори ги плановите на Израел за повторно отворање на економијата.

Со цел да го привлече локалното население да одговори на програмата за вакцинирање, гастропабот „Јениа“ од Тел Авив, во соработка со градските власти, излезе со идеја да понуди безалкохолен пијалок заедно со вакцината.

Човечка природа е да ги цени сите видови стимулации, особено кога се бесплатни и вкусни, па барем тој понуди нешто што малкумина би го одбиле.

„Мислев дека е навистина добра можност да дојдам во барот и да се вакцинирам истовремено, имајќи предвид дека немав ниту време ниту можност да одам на друго место“, рече Меј Перез, еден од оние кои го искористија ова понуда.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote