in

Што?Што?

Тешко се будите? Како да се справите со тоа?

Happy woman wake up on her bed in the morning.; Shutterstock ID 654951955; Job: GSK

Ние веќе ја препознавме ситуацијата на тешко будење и чувството дека не сме долу, дека одиме и дека како да сè уште спиеме. Овој феномен има свое име и се нарекува инерција на спиењето.

Инерција на спиење е физиолошка состојба на нарушена когнитивна и сензорно-моторна изведба што е присутна веднаш по будењето, а при што имаме намалени способности и будност, па единствено што сакаме е да се вратиме во кревет.

Истражувачите не се целосно сигурни што ја предизвикува оваа состојба, но претпоставуваат дека има врска со нашиот внатрешен часовник.

Во мала студија со вработени во брза помош, кои мора да бидат 100 проценти функционални веднаш штом ќе се разбудат, ефектот на инерција на спиењето беше тестиран во текот на целата ноќ.

Дванаесет работници се буделе во различно време во текот на ноќта и раните утрински часови, па од нив било побарано да решат математички равенки.

Нивните когнитивни способности беа пониски кога се будеа во текот на ноќта, кога деноноќните часовници им рекоа дека е време да легнат, што укажува на тоа дека нашиот внатрешен часовник може да придонесе за летаргија и зголемување на времето за обработка на податоците.

Будењето за време на подлабоката фаза на спиење, како што е фазата РЕМ, се чини дека придонесува за инерција на спиењето и доведува до утринска мачнина. Идеално време за будење е веднаш откако ќе го завршите циклусот на спиење, бидејќи тогаш вашето тело ќе се чувствува најсвежо, пишува Mind Body Green.

Колку трае инерцијата на спиењето?
Инерцијата на спиењето е природен одговор што може да трае од неколку минути до неколку часа и варира од личност до личност. Повеќето луѓе ќе откријат дека летаргијата исчезнува помеѓу 15 и 30 минути по будењето, особено ако денот го започнат со енергична утринска рутина.

Прошетајте наутро

Бидејќи инерцијата на спиењето е под влијание на светлината, најдобриот начин да се надмине тоа е да излезете надвор и да поминете извесно време пешачејќи наутро, доколку постојат услови за тоа.

Пробајте магнезиум

Кога внатрешниот часовник е исклучен, затоа што, на пример, останавте доцна, инерцијата на сонот може да биде уште поизразена, а магнезиумот може да помогне.

Тоа може да го зголеми мелатонинот, помагајќи им на нашите деноноќни ритмови да течат непречено, смирувајќи ја пргавоста. Клиничките студии за додаток на магнезиум покажаа дека овој минерал го намалува времето потребно за заспивање и го продолжува целото времетраење на спиењето, но исто така го олеснува раното будење.

Држете се до постојана рутина за спиење

Идеален начин да се разбудиме е после цела ноќ на спиење, кога ќе се разбудиме природно. За да се постигне тоа, клучно е да се држиме до конзистентно време за спиење и будење, дури и за време на викендите.

Избегнувајте одложување на алармот

Колку и да можат да бидат примамливи оние дополнителни неколку минути, експертите велат дека одложувањето на алармот само ја влошува утринската нетрпеливост.

Кога ќе го одложите будењето, најверојатно ќе се вратите во подлабока состојба на сон, што ќе го направи будењето уште потешко, а летаргијата неизбежна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote