in

ПРИМЕТЕНИ ГОЛЕМИ ТУРСКИ СИЛИ: Тие го подготвуваат последниот напад, командантот е убиен, артилеријата грми нон-стоп (ФОТО / ВИДЕО)

Луѓето се вознемирени.

Командантот на Сириските демократски сили (СДФ), поддржан од САД, беше убиен во напад на турски беспилотни летала во северна Рака.

Според опозициските активисти, командантот, познат како Хасан Нидал Сулејман, бил убиен во напад со беспилотно летало насочено кон градот Аин Иса. Курдски сириски извори признаа дека бил убиен Сулејман, по потекло од северната провинција ал-Хасака. Сепак, тие не дадоа никакви детали за нападот.

Се гради нова база во близина на градот Саид, северно од Аин Исе. Градот гледа на автопатот М-4 што ги поврзува Хасака, Раку и Алепо во североисточна Сирија.

Неодамнешните движења во близина на Аин Иса сугерираат дека Турција можеби планира да преземе акција против курдските сили во градот.

Ова би било големо кршење на договорот на Анкара за североисточна Сирија со Русија и Соединетите држави.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote