in

Што?Што?

Се откажаа од уредот што скенира лице во јавните тоалети и одредува колку тоалетна хартија ќе добие некој!

Градот Донггуан на југоистокот на Кина ја суспендираше употребата на уреди за препознавање лице во јавните тоалети, со што се ограничуваше количината тоалетна хартија.

Сепак, овој град не е првото место за тестирање и употреба на уреди за препознавање лице во јавни тоалети, бидејќи ваквите уреди на држачи за тоалетна хартија првпат се појавија во туристичкиот комплекс Небесен храм во Пекинг во 2017 година, а потоа во градот Гуангжу во 2019 година.

Властите на Дунгуан наведуваат дека машините за тоалетна хартија не се поврзани со поголема мрежа и дека сите снимени слики се бришат по „одредено време“, истакнувајќи дека препознавањето лице се користи за да се спречи истата личност да земе повеќе тоалетна хартија, освен ако не поминало доволно време. да го сметаме како посебна посета.

Сепак, тоа објаснување не беше доволно за смирување на јавноста и жестоките дебати на социјалните мрежи, а многу жители на Дунгуан изразија загриженост за заштитата на личните податоци.

Уредот работи од луѓе што го скенираат лицето пред диспензерот, што потоа на секое лице му дава ограничена количина тоалетна хартија со цел да се намали отпадот, велат од компанијата што ја произведувала опремата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote