in

НАЈМОДЕРНИОТ ГРАД ВО СВЕТОТ! Интересни факти за градот Токио!

Главниот град на Јапонија, Токио е прекрасен и неверојатно интересен град. Ако некогаш сте биле таму, сигурно сте забележале како сите делови од градот се различни еден од друг. Од неонски светла на Шибај до традиционални градби во Таиту – нема шанси да успеете да го „покриете“ целиот град ако таму останете само две недели, што ви дава дополнителна причина за повторно да се вратите во Токио.

  1. Градот Токио е основан во 12тиот век под името Едо.
  2. Превод на името Токио значи „источен град“.
  3. Градот се простира на површина од 8050 километри квадратни. Бројот на жители е 37 милиони и е најнаселениот град во светот!
  4. Ошија или „туркачи“ се вработените во железниците во Токио. Тие буквално ги туркаат луѓето во возовите за време на најголемите гужви.
  5. Само за време на роденденот на кралот и кралицата, кралската палата во Токио е отворена.
  6. Просечно 3.64 милиони патници поминуваат низ станицата Шинјуку и тоа ја прави најпрометната железничка станица во светот.
  7. Во Токио постојат хотели “капсули„ кои нудат телевизор, интернет, играчка конзола. Собите се во големина на просечен фрижидер.
  8. На пазарот Тсуки, секојдневно се продаваат 500.000 тони морски плодови во вредност од 28 милиони амерички долари
  9. Планината Фуџи, како најголемата знаменитост во Токио е видлива само 180тина дена во годината поради облаците и загаденоста на воздухот.
  10. Токио има повеќе од 100 универзитети и факултети со што е најголема концентрација на факултетски институции во светот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote