in

Топ 10 Netflix серии!

Во прилог ви ги нудиме најгледаните серии на Netflix.

  1. BoJack Horseman (2014–2020) – Кога ќе го напишете, звучи чудно: Цртан филм за коњ што зборува е една од најсмешните и најточните претстави за депресија на ТВ денес. Но, тоа е вистина. Додека се придружувате на насловниот лик, изразен од Вил Арнет, во потрага по Холивуд и личен откуп, ќе наидете на убиствени визуелни зафати, паметен дијалог, ликови сложени како пекол и вистинско чувство на „ќе ве натерам да го прецените вашиот живот.

2. Mindhunter (2017–моментално) – Дејвид Финчер обожава сериски убијци. Режисерот на Seven, Zodiac и The Girl With the Dragon Tattoo го лансираше Нетфликс во светот на оригиналната телевизија кога ја примени својата мрачна естетика на различен вид социопати: непристојно амбициозниот политичар Франсис Андервуд, фокусна точка на Куќата на карти.

3. Ozark (2017–моментално) – Лесно е да се види зошто раните критичари го споредувале Озарк со Брејкинг Лод: Парите од дрога и морално сивите карактери изобилуваат со обете. Но, како Марти Бирд – брилијантен финансиски советник со седиште во Чикаго, кој го преселува своето семејство во Б.Ф.Е. Мисури на рок доживотна и смртна казна за да измие товар со камиони за вториот најголем наркокартел во Мексико – Џејсон Бејтмен никогаш не го исполнува Хајзенберг. Всушност, главната мотивација на неговиот лик да направи што било е да го заштити своето семејство, бидејќи тој е повеќе некој што е заглавен во овој подземје отколку некој што се обидува да го преземе. Сезоните 2 и Сезоната 3 ја ставаат сопругата Венди Бирд (Лора Лини) напред и во центарот, а солидните играчи за поддршка Julулија Гарнер (како дива тиква Рут Лангмор) исто така му помагаат на шоуто да ја работи магијата со бавно горење.

4. The OA (2017–2019) – Сезоната 1 на ОА беше диво возење, наизменично меѓу шега и брилијантност во приближно еднаква мерка – но очигледно пробуваше нешто, и тоа беше она што го направи толку подолго. 2-та сезона, сепак, е откритие и го става ОА во ретко друштво на телевизиски емисии кои некако имаат смисла на емотивно ниво. Креирано од Брит Марлинг и Зал Бетманглиј, филмаџиите кои стојат зад трилерите кои го разбиваат умот како „Звукот на мојот глас“ и „Исток“, шоуто ја следи една млада слепа жена по име Прери Џонсон (Марлинг) која се враќа во својот сонлив роден град со мистериозно обновен вид, таа исчезнала по седум години. Работите стануваат необични само затоа што ние сме пинг-понг помеѓу нејзината приказна во сегашноста, што ја наоѓа како ментор на група адолесценти, и враќањето назад на времето, што вклучува подземен затвор управуван од злобниот доктор Хап на asonејсон Ајзак. Да, има и интерпретативно танцување. Повеќето од овие не треба да работат – а некои од нив не – но Марлинг и Бетманглиј го напаѓаат овој богат материјал со толку многу страст и искреност што е тешко да не се зафатат со нивната визија која мачи мозок. И покрај бесната фан-база, Нетфликс го откажа шоуто по Сезоната 2.

5. Stranger Things (2016–моментално) – Не може да се негира дека Stranger Things е феномен. Но, дали е тоа „добар“ феномен? Тоа е контроверзно прашање во некои квартали, и стана потешко да се одговори на тоа само кога шоуто се врати по својата нетрпеливо очекувана, малку контроверзна втора сезона, давајќи повеќе од пастишот од 80-тите години што ја водеше првата сезона кон успехот. Додека лизгаа елементи од саканите филмови од 80-тите години на минатиот век како ЕТ, Стенд бај мене и Гунис, креаторите на шоуто можеа да соберат некои забавни концепти за научно-фантастика („Наопаку“), избувнувачки ликови (Единаесет) и кошмар-инспиративно чудовиште (Демогоргон). Тоа е доволно за да ве направи сензација поп-култура богата со носталгија, а третата сезона што поврати дел од носталгичната забава на оригиналното трчање значи дека Stranger Things лесно влегува во топ 10 на оваа листа. Игнорирај ги хејтерите.

6. Master of None (2015–2017) – Master of None е комедија која ја испитува вознемиреноста од неограничен избор, таа старв капе бавно и започнува секогаш кога ќе го запалите вашиот Apple TV или ќе барате препораки за ресторани на вашиот телефон. Звучи мрачно, нели? За среќа, серијата, која беше ко-креирана од стенд-ап Азиз Ансари и поранешниот писател и рекреативец Алан Јанг, може да најде смеа во често приземните проблеми на сиромашните жители на градот. Обвинувањата за сексуално лошо однесување против Ансари ги комплицираат заговорниците на шоуто за запознавање преку Интернет и модерна љубов кон многу гледачи, но индивидуалните епизоди како „Родители“ од Сезона 1 и „Денот на благодарноста“ од Сезона 2 сè уште се издвојуваат бидејќи некои од најсмислените, најинцизивните комични раскази на „Нетфликс“ мора да ги понуди.

7. The Witcher – Можеби нема да верувате дека The Witcher е емисија на Нетфликс од која, всушност, можете да гледате 10 епизоди. Врз основа на книгите што ја инспирираа серијата видео игри, во филмот „The Witcher“ глумат Хенри Кавил, самиот Супермен, како Гералт од Ривија, магичен мутант „Вичер“, кој лови работи и пие многу напивки и често грчи „хм“. Постојат и други ликови, веројатно премногу, но навистина, оној што треба да се знае е Гералт. Збунувачки, да, и остава многу прашања што остануваат долги за Сезоната 2, но ниедно шоу на Нетфликс не го долови подобро чудниот, збркан хаос на енергија што беше 2019 година. Исто така, ја има и најдобрата песна некогаш вклучена во шоуто на Нетфликс.

8. Orange Is the New Black (2013–2019) – Како трета оригинална серија на Нетфликс, OITNB заслужува огромна заслуга за сигнализирање на амбицијата на стриминг сервисот: Тој ги стави во центарот на вниманието на гласовите традиционално недоволно застапени во медиумите, решавајќи ја заatубеноста на Америка со масовно затворање на патот. Креаторот и водител Jенџи Кохан ги адаптираше истоимените мемоари на Пајпер Керман во емисија која третира смртоносно сериозни теми со смешен допир, притоа не бегајќи од промените на форматот и менувачите на клифови за да ја врати публиката за повеќе. Сега сè е готово, но трчањето на OITNB сигнализираше промена на морето во начинот на кој луѓето гледаат телевизија. Тоа, колку и самата содржина на шоуто, останува нејзино трајно наследство.

9. Narcos (2015–2017) – Овој трилер детално ја прикажува застрашувачката историја на Колумбија, оптоварена со дрога, за време на легендарниот крал Пабло Ескобар. Како Ескобар, Вагнер Моура е истовремено застрашувачки и волшебно, а неговото спротивставување, двајца агенти на ДЕА, кои се борат низ раздвижената мистерија, даваат зачудувачки реално чувство за американските напори да се стави крај на војната против дрогата. Мешавината на архивски снимки и современата измислена личност на Наркос ве држи ангажирана и ве потсетува дека мораше да се случи буквален геноцид, за да може мачките да кокаат кокс во Хемптонс за време на 80-тите (само некако шега).

10. Daredevil (2015–2018) – Инаугуративната серија на „Марвел“, „Нетфликс“, им дава на обожавателите на суперхерои со ранг-проценка токму она што се чини дека го сакаат: бруталност, сцени откинати од страниците на стрипови и минимално размислување. Чарли Кокс глуми како слеп адвокат во пеколот, кој презема злосторничко востание во свои раце под маската на елегантен црвен ѓавол. Сезоната 1 игра „Човекот без страв“ против Вилсон Фиск од Винсент Д’Онофрио, класичен негативец со емотивни тикови, додека следните две сезони додаваат повеќе карактери (The Punisher! Electra!) Со поплитки мотивации (удирање задник! Повеќе удирање задник!) ) Како и останатите придонеси на Нетфликс за Марвел, Даредевил беше откажан, но сепак има некои заслуги благодарение на харизмата и хемијата на Кокс со храмот Клер на Росарио Досон. Тоа би траело подолго, ако не мораше да кривогледувате за да го видите – шоуто е темно во тон и буквално осветлување, но ние го цениме ризикот од таква бруталност.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote