in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Топчиња од лешник

Топчиња со лешници и бело чоколадо.

Состојки:

  • – 250 гр шеќер
  • – 125 гр путер
  • – 125 гр млеко во прав
  • – 75 гр бело чоколадо
  • – 50 гр сецкани печени лешници
  • – неколку капки арома од ванила

Декорација:

  • – околу 200 гр сецкани печени лешници

Подготовка:

Варете шеќер со една чаша вода (0,75 дл), и варете три минути.

Извадете го од шпоретот и додадете ги другите состојки по ред. Мешајте додека не се добие хомогена смеса, оставете да се излади.

Обликувајте ги топчињата, превртете ги секоја во ситно исецкани печени лешници и ставете ги во хартиени корпи.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote