in

Што?Што?

Парче торта од венчавката на Чарлс и Дијана е на аукција!

Парче од свадбената торта на принцот Чарлс и принцезата Дијана од Велс ќе биде понудена на аукција, 40 години по нивното судбоносно „да“.

Годишнината од кралската венчавка од бајка, кога наследникот на британската круна се ожени со тогаш 20-годишната Лејди Дијана Спенсер, на 29 јули 1981 година во лондонската катедрала Свети Павле, паѓа во четврток.

Но, нивната брачна среќа нема да трае долго – тие се разделија 11 години подоцна, и официјално се разведоа во 1996 година.

Големо парче глазура и марципан од една од 23 -те официјални свадбени колачи содржи прелив од шеќер од кралскиот грб во златна, црвена, сина и сребрена боја.

Тоа беше дадено на Моира Смит, член на домаќинството на кралицата мајка во Кларенс Хаус, која го зачува горниот дел со филм. Го чуваше во стара форма за торта со цвеќиња и залепи рачно изработена етикета на капакот на која пишуваше „Внимателно – свадбената торта на принцот Чарлс и принцезата Дијана“, на која таа го потпиша и го напиша датумот.

Семејството Смит продаде парче торта на колекционер во 2008 година, но тој повторно се појавува на аукцијата, која се совпаѓа со 40 -годишнината од кралската венчавка.

Крис Албери, аукционер и висок проценител на аукциската куќа „Доминик зимски аукционери“ од Сиренсестер во Глостершир, во тој поглед рече дека се чини дека е во иста добра состојба како и кога првично беше продаден, но дека тој сепак советува дека не е јадење.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote