in

УБЕДЛИВО ТРИ НАЈМОЌНИ РАСТЕНИЈА ВО КУЌАТА: Тие го неутрализираат зрачењето и микробите, го чистат воздухот, ја бркаат негативната енергија!

Некои растенија апсорбираат честички што го загадуваат просторот за живеење.

Не е новост дека воздухот во затворените простории е до 5 пати полош по квалитет од свежиот, надворешниот воздух. Токсините што се наоѓаат во нашиот дом можат да предизвикаат разни здравствени проблеми, како што се главоболка, вртоглавица, слабост. За среќа, природата дизајнираше одлични филтри и прочистувачи на воздухот за нас – домашни растенија. Можеби веќе имате некои од нив во вашиот дом, а доколку ги имате, сега е време да ги набавите.

Кактус

Растенија кои им се омилени на многумина, особено на оние кои се на работа цел ден, поради нивното лесно одржување. Покрај тоа што се благодарни и привлечни по изглед, кактусите имаат голема моќ и да апсорбираат штетно електромагнетно зрачење и ја намалуваат концентрацијата на испарливи органски материи. Не им треба голема доза на светлина, ниту влажност.

Фикус

Моќно растение кое е вистински природен филтер за воздух од прашина, габи и бактерии, и што е важно, го неутрализира и чадот од тутун. Важно е да се знае дека поправката треба да се стави на извор на светлина, а не на нацрт.

Алое вера

Лековитите својства на есенцијалните масла се познати уште во античко време. Содржи 240 хранливи материи и лековити состојки, вклучувајќи витамини Ц и Б, минерали, манган, цинк, бакар и многу други. Алое вера има силно антибактериско и антифунгално дејство, но интересно е и тоа што совршено ги отстранува штетните материи од воздухот, вклучително и зрачењето на телевизискиот екран и мониторот. Затоа многу се препорачува да го одгледуваат оние кои поминуваат многу време пред компјутер.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote