in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ТРОСЛОЈНА ТОРТА СПРЕМНА ЗА 15 МИНУТИ: Со дури 2 кремасти фила, нема да можете да го пропуштите овој десерт – вкус за паметење

Чизкејкот е секогаш добар избор во лето, бидејќи има 2 кремасти фила кои освежуваат.

 

Брзите торти се секогаш најдобриот избор кога сакате нешто слатко. Боровинките и рибизлите сега се во полн ек, затоа искористете ја можноста и направете еден од најубавите колачи со сирење. Летните бои и освежителниот вкус секогаш ќе бидат ваш избор.

Состојки:

 • 300 гр бисквити
  70 мл стопен путер
  20 g инстант желатин + 50 ml топла вода
  400 гр крем сирење
  300 мл јогурт
  100 гр шеќер
  1 ванилин шеќер
  200 гр рибизли или боровинки

Подготовка:

Мелете ги бисквитите и додадете го стопениот путер. Истурете во калап и израмнете. Потоа изматете го крем сирењето, па додадете го јогуртот и двата вида шеќер. Измешајте го згуснувачот со вода. И, конечно, додајте го тоа, па промешајте. Поделете се на 2 дела. Истурете ги бисквитите со еден дел од смесата и оставете да се излади половина час во фрижидер.
Во вториот дел, додадете мелени боровинки или рибизли, а потоа прелијте со фил од сирење. Оладете и послужете.

На здравје! 🙂

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote