in

Тројца уапсени за убиство на редок вид делфин во Индија!

Полицијата во северната индиска држава Утар Прадеш уапси три лица, осомничени дека се вмешани во убиство на загрозен вид делфини од реката Ганг, откако видеото за мрачниот инцидент стана вирално на социјалните мрежи.

Истражниот службеник Акилеш Пратап Синг изјави за Си-Ен-Ен дека телото на делфинот е пронајдено на 31 декември на насипот на каналот.

Три лица кои наводно се појавуваат на видеото се уапсени во четвртокот, соопшти полицијата. Според Синг, девет лица – кои исто така се појавуваат на видеото – сè уште се во бегство.

На видеото се гледа како група мажи брутално убиваат делфин со палки и секира. Некои се смееја додека го влечеа неговото речиси безживотно тело за перки преку плитките.

Реткиот слатководен делфин е во суштина слеп и локално е познат како „сусу“, што е упатување на бучавата што ја создава кога дише, пренесува Си-Ен-Ен. Кога ловат, овие делфини испуштаат ултразвук што отскокнува од риби и други плен, што им овозможува да ја визуелизираат сликата во нивниот ум.

Речните делфини од Ганг раѓаат само едно младенче еднаш на секои две до три години.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote