in

УНЕСКО не го стави Охрид на списокот на загрозено наследство!

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО донесе одлука денес да не се става природното и културното наследство на Охридскиот регион на списокот на загрозено светско наследство.

Според министерката за култура на Македонија, Ирена Стефоска, Комитетот го призна и признава напредокот на Македонија и Албанија во зачувувањето на исклучителната универзална вредност на охридскиот регион, но, според неа, тоа е последниот аларм за интензивирање на активности на сите засегнати страни.зачувување на неговиот статус.

Со оваа одлука, Македонија и Албанија ветија дека ќе усвојат заеднички стратешки план за рехабилитација на регионот и понатаму да го подигнат нивото на билатерална соработка во заштитата и управувањето со светското наследство.

И македонскиот премиер Зоран Заев смета дека одлуката на Комитетот е признавање на напредокот во зачувување на вредностите на охридскиот регион, но и најсилно предупредување дека „сите мора да инвестираме и постојано да го штитиме охридското, македонското и светското наследство. ”

Охридското Езеро и градот Охрид беа прогласени за светско наследство на УНЕСКО во 1980 година, поради нивните исклучителни природни и културни одлики.

Комитетот за светско наследство на Светската агенција на ООН го разгледа извештајот на тројца експерти на УНЕСКО, кои спроведоа мониторинг и извештај на Владата претходно оваа година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote