in

УЕФА ги казни Унгарците со три натпревари поради расизам и хомофобија!

Според одлуката на УЕФА, Унгарија ќе мора да одигра три натпревари без присуство на публика, а доби и една суспензија од мечот во следните две години, поради расизам и хомофобија, за што беа обвинети нивните навивачи за време на ЕУРО 2020.

УЕФА исто така ја казни Унгарската фудбалска федерација со 100.000 евра и им нареди да истакнат транспарент со логото „#EqualGame“.

Одлуката не се однесува на европските квалификации за СП 2022 година, кои се одржуваат под јурисдикција на ФИФА.

Хомофобичен транспарент беше забележан на трибините за време на натпреварот помеѓу Унгарија и Португалија на почетокот на ЕУРО 2020, додека плачењата на мајмуните се слушаа за време на натпреварот помеѓу Унгарија и Франција. Двата натпревари се одиграа во Арената Пушкаш во Будимпешта.

Инциденти на хомофобично скандирање се случија и за време на последниот натпревар на Унгарија во групата против Германија во Минхен.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote