in

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИВААТ: Уран испушта гас во вселената секои 17 часа!

Уран е најнеобична планета во нашиот соларен систем. Именжо, научниците откриле чудно откритие. Планетата Уран, во која магнетното поле може да биде отворено и затворено, испушта гас во вселената секои 17 часа. Уран исто така се врти околу својата оска 98 степени накосо од својата орбита. Најголем број од планетите, особено оние кој се во нашиот соларен систем, ротираат многу блиску до нивната орбита.

Магнетното поле на планетата Уран исто така е чудно. Тоа отстапува 59 степени од својата ротациона оска. Комбинација на сите овие работи ја прави Уран многу необична планета. Поради нејзината необична магнетосфера, сега беше откриено дека планетата испушта гас во вселената на секои 17 часа. Ова беше откриено од страна на научниците Шин Чао и Керол Пати во Универзитетот за Технологија во Џорџа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote