in ,

СлаткоСлатко

Минерал што значи живот: Пет знаци дека на телото му недостасува магнезиум

Без магнезиум, нашето тело не може да функционира правилно. Затоа е важно навремено да ги препознаеме знаците дека ни недостасува магнезиум.

 

Магнезиумот е минерал и важна хранлива материја која е одговорна за помагање на над 300 процеси во организмот.

 

Магнезиумот им помага на мускулите и нервите да работат ефикасно, помага во регулирање на нивото на шеќер во крвта, помага во одржување на силни коски и стабилна функција на срцето. Покрај тоа, тој е познат по тоа што делува смирувачки и релаксирачки на сите телесни системи.

Затоа не е невообичаено да започнеме да ги чувствуваме последиците кога на нашето тело му недостасува магнезиум. Ова се некои од нив.

 

 

1. Главоболка и мигрена

Ако страдате од хронична главоболка или мигрена, причината за тоа може да се скрие во ниското ниво на магнезиум во телото. Истражувањата покажаа дека луѓето кои страдаат од мигрена имаат пониско ниво на магнезиум. Се смета дека ниските нивоа на магнезиум придонесуваат за главоболки и мигрена поради нивната улога во поддршката на здравата невролошка функција и создавањето невротрансмитери.

Американското здружение за мигрена сугерира земање додаток на магнезиум оксид во износ од 400-500 милиграми на ден со цел да се спречи мигрена. Тие исто така научија дека земањето магнезиум помага во намалување на (пред) менструалните главоболки што се јавуваат кај голем број жени.

 

 

2. Нерегуларно варење

Дали се борите со варење, т.е. со запек неколку дена, големи се шансите да имате недостаток на магнезиум. Имено, магнезиумот има повеќекратна улога во нашето варење. Со помош на влечење вода во цревата, магнезиумот помага да се задржи столицата мека. Исто така, помага во одржување на контракциите на мускулите на цревата.

Покрај нарушувањето на варењето на храната како резултат на недостаток на магнезиум, голема улога игра и хроничниот стрес, внесувањето на премногу кофеин и шеќер, а сето тоа го осиромашува веќе ниското ниво на магнезиум во организмот.

 

 

3. Грчеви во мускулите

Поради важната улога што ја игра во поддршката на вашите мускули, недостаток на магнезиум може да доведе до болни грчеви во мускулите, најчесто во потколениците и стапалата, пишува Zadovoljna.hr. Мускулите се стегнуваат и релаксираат, и без доволно магнезиум, овие контракции и релаксации можат да станат тешки и некоординирани.

Една студија спроведена во 1996 година, која дошла до овој заклучок, вовела во медицината испитување на количината на магнезиум кај секој пациент кој има трајна или силна болка во мускулите.

 

 

4. Стрес и вознемиреност

Поради својата важна улога во создавањето на невротрансмитери, ниското ниво на магнезиум може да предизвика чувство на вознемиреност, стрес и раздразливост. Невротрансмитерите се хемиски соединенија пронајдени во мозокот кои им помагаат на нервите да комуницираат едни со други, па вознемиреноста е еден од најголемите симптоми на недостаток на магнезиум.

Тие му помагаат на нашето тело да регулира разни однесувања, како што се спиење, размислувања, расположенија и многу повеќе. Ниското ниво на магнезиум може да резултира со различни нарушувања на расположението, вклучувајќи анксиозност, депресија, раздразливост и конфузија.

Затоа е важно да ги испитаме овие вредности кога ќе забележиме симптоми на анксиозност или депресија.

 

 

5. Несоница

Ако непроспиените ноќи не ви се непознати, одговорот може да лежи во магнезиум. Невротрансмитерот гама-амино-бутирова киселина (ГАБА) игра улога во помагањето на телото да се релаксира. ГАБА е невротрансмитер одговорен за смирување на нервната активност, а магнезиумот игра важна улога во производството на ГАБА во мозокот.

Ниското ниво на магнезиум може да доведе до мало производство на ГАБА, а со тоа и до несоница.

Во уште потешки случаи отколку во овие пет случаи, може да се појави многу посериозна хипомагнеземија, кога концентрацијата на магнезиум во крвта е под 1,6 милиеквиваленти (mEq) на литар крв. Првите знаци на ова се повраќање, гадење, поспаност и тремор.

Како да добиете магнезиум што е можно побрзо?
Ако препознавте некој од горенаведените симптоми, постои голема можност да имате недостаток на магнезиум. За да бидете сигурни, можете да побарате тест на крвта од вашиот лекар.

Во меѓувреме, можете самостојно да започнете со зголемување на нивото на магнезиум во вашето тело, со храна и додатоци во исхраната. Треба да се зема секој ден, според препораките.

Приближно 50 проценти од магнезиумот што го внесуваме преку исхраната се апсорбира од тенкото црево, а стапката се зголемува ако ни недостасува. За среќа, храната што е најбогата со магнезиум е широко достапна. Ги вклучува сите зеленчук со зелен лисја, ореви, авокадо, семки од тиква, лосос, млечни производи, темно чоколадо.

Магнезиум може да се добие и со вода за пиење, а истражувањата покажуваат дека луѓето кои живеат во области со тврда вода имаат помалку кардиоваскуларни заболувања, бидејќи тврдата вода е резултат на високо ниво на магнезиум и калциум.

Покрај храната, има и додатоци на храна во форма на капсули, спрејови или шумливи таблети.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote