in

УбавоУбаво

ВАЖНО ИЗВЕСТУВАЊЕ ВО ВРСКА СО КОВИД КРИЗАТА ВО МАКЕДОНИЈА!

Во континуитет имаме опаѓање на бројот на активни случаи на коронавирусот. Бележиме намалување од 45.3% на нови случаи и намалување од 43.1% на починати, споредено со претходната недела.
● Состојбата во регионот и Европа исто така е во фаза на стабилизација и пад се бележи во сите европски земји.
● Состојбата во болниците е исто така значително во моментов се лекуваат 226 пациенти, а има 480 слободни кревети.
● Затворени се најголем дел од ковид центрите, како центрите на хируршките клиники, интерните клиники. Затворена е и модуларната болница на КИБФС, а денеска со работа престанува и ковид центарот во Кавадарци и Гевегелија. Останатите ковид центри работат но со многу мал број на пациенти.
● Вакцинацијата се одвива со добро темпо. Започната е вакцинацијата на лицата со ретки болести, како и родители и старатели на малолетните лица со ретки болести, денеска се вакцинираат пациенти со цистична фиброза, а заврши вакцинација на околу 2000 пациентите кои се на дијализа, чекаат орган на листите за трансплантација, имаат трансплантиран орган или самите се донори.
● Вакцинирани се 47% на лица над 70 години, и 41% на лица над 65 години , а една доза вакцина примиле 231014 граѓани, а ревакцинирани се 59.815 граѓани.
● Вкупно се аплицирани 290.829 дози вакцини, а ревакцинирани се 59.815 граѓани.
● Во однос на дигиталниот зелен пасош, сакам да информирам дека истиот е во процес на изработка и прилагодување. Верувам дека наскоро ќе имам точна информација од кога ќе биде достапен за сите граѓани, но до тгоаш, сите граѓани може непречено да патуваат со потврдата за вакцинација која ја добиваат при ревакцинација со втората вакцина.
● Прашање кое се уште е отворено е за ревакцинацијата на нашите граѓани кои прва доза примиле некаде во странство, најголем дел во Србија. Во однос на ова има неколку предизивици кои ќе се обидеме да ги надминеме следниот период преку неколку механизми.
● Прво, деновиве на вакцинација.мк ќе се додаде страна за регистрација само на оние граѓани

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote