in ,

СлаткоСлатко

Вегански чоколаден мус

Состојки:

(за 3 лица)

– 240 мл вода во која се вари наутот

– 50 гр шеќер

– 100 гр темно чоколадо

Подготовка:

Водата во која се вареше хаутот и шеќерот се матат на најголема брзина на миксерот како да се белки колку што е можно поцврсто.

Чоколадото растопете го на пареа.

Измешајте ги чоколадото и изматената маса. Се мати уште малку со миксер (јачината ќе се намали ).

Оставете го мусот во фрижидер еден час пред да го послужите.

Пријатно!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote