in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Вкусни коцки од кокос и бело чоколадо

Десерт со бело чоколадо и кокос.

Состојки:

Бисквит:

– 3 јајца

– 1 чаша кафеав шеќер

– 1 кесичка ванилин шеќер

– 1 чаша масло

– 1 чаша млеко

– 2 чаши остро брашно

– 1 вреќа прашок за пециво

Глазура:

– 80 гр путер

– 200 гр бело чоколадо

– 300 мл млеко

Декорација:

– 150 гр кокос

Подготовка:

Изматете ги јајцата, шеќерот и ванилиниот шеќер додека не се запени. Додадете масло, млеко и брашно измешани со прашок за пециво.

Поставете плех за печење со средна големина со хартија за печење, а потоа истурете ја смесата за бисквити. Печете на 200 степени околу 15 минути.

Кога бисквитот ќе се олади, исечете го на коцки.

За глазурата потребно е да се стопат чоколадото, путерот и млекото на умерена температура. Мешајте додека состојките не се соединат.

Потопете ги коцките бисквити од сите страни во глазурата, па превртете ги во кокос.

Ставете во фрижидер.

На здравје!

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote