in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ДЕСЕРТ ЗА СИТЕ ГЕНЕРАЦИИ Совршена плазма торта, задоволство од соништата

Нема подобар избор за родендени, сите ќе го обожаваат

СОСТОЈКИ:

Кора:

 • 5 белки
  5 лажички шеќер
  5 лажици мелени плазма бисквити

Фил:

 • 15 жолчки
  250 гр + 4 лажици шеќер
  1/2 литар млеко
  2 ќесички пудинг со вкус на слатка павлака
  375 гр путер / маргарин
  преостанатите 300 гр плазма бисквити
  100 гр бело чоколадо

Додатно:

 • 4 ќесички шлаг од ванила

ПОДГОТОВКА:

Од пакувањето од 300 гр мелени плазма бисквити одделете 15 рамни лажици за 3 кори, останатото зачувајте го за филот. Изматете ги белките, додадете ги шеќерот и мелената плазма и печете ги корите на 200 степени околу 20 минути.

За филот, на пареа варете ги жолчките со 250 гр шеќер, посебно пудинзите сварете ги во млеко со 4 лажици шеќер.

Кога ќе се изладат филовите, изматете ги со маргарин или путер, додајте ги остатокот од плазма бисквитите и ренданото бело чоколадо.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote