in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Шарено задоволство: Вкусен колач во три бои

Со помош на боите, кои се добиени со додавање на какао и афион, овој едноставен колач, покрај одличниот вкус, има и многу убав изглед.

Состојки:

 • 5 јајца
  150 гр брашно
  100 гр гриз
  50 гр путер
  200 мл јогурт
  100 гр шеќер
  1 прашок за пециво
  кора од лимон
  1 лажица какао
  2 полни лажици афион

Подготовка:

Изматете јајца со шеќер, додадете брашно, гриз, прашок за пециво, стопен путер и јогурт. Измешајте сè добро. Поделете се на три дела.

Еден дел останува жолт и ставете кора од лимон во неа, какаото во другиот и афион во третиот. Добро изедначете го секој дел. Подмачкајте плех од 30 х 20 со путер или ставете хартија за печење.

Ставете го чоколадниот дел на средина од страната на афионот и премачкајте го жолтиот дел . Печете на 200 степени околу 30-35 мин.

По желба, наросете со шеќер во прав или чоколадо.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote