in , ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Празниците се поубави со мраморен колач – според рецептот на мајките и бабите!

Овој колач децата го обожаваат!

Бадник и Божиќ се ближат и ако сè уште барате инспирација, користете го овој рецепт за мермерна торта – подготовката е брза и лесна.

Потребни состојки:

  • 3 јајца,
  • 15 лажици брашно,
  • 15 лажици шеќер,
  • 15 лажици масло,
  • 15 лажици вода,
  • прашок за пециво,
  • ванилин шеќер,
  • 2 лажици какао.

Начин на подготовка:

Изматете 3 јајца, па додадете 15 лажици шеќер, 15 лажици брашно и иста количина масло и вода и еден ванилин шеќер. Изматете сè добро и истурете половина од смесата во еден калап, а на другата половина додадете 2 лажици какао и 1 лажица вода. Измешајте и истурете ја првата смеса

Печете на 200 ° C околу 40 минути.

 

На здравје 🙂

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote