in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Ролат од тиквички и сирење: Највкусното ладно предјадење на свет!

Слободно припремете го оваа предјадење – ќе бидете воодушевени

Ако веќе сте уморни од стандардниот начин на подготвување тиквички, ви предлагаме да ги пробате во сочен солен ролат!

Наместо пржење, скара и печење, пробајте одлично солено предјадење со овие здрави, сезонски зеленчуци!

Состојки за кора:

  • 850 гр тиквички,
  • 4 полни лажици меко брашно,
  • 4 мали јајца (3 ако се големи),
  • 1 лажичка сол,
  • две пиперки.

Состојки за полнење:

  • 250 гр сирење,
  • 250 гр кисела павлака,
  • околу 150 гр шунка или некое друго сувомеснато месо.

Подготовка:

Не е потребно да ги излупите тиквичките, туку само добро измијте ги и исечете ги краевите. Изрендајте и посипете ги со лажичка сол. Оставете да отстојат. Вклучете ја рерната да се загрее на 200 степени.

Изматете ги белките и додадете ги жолчките. Потоа додадете брашно и исцедените тиквички. Промешајте сè заедно, а потоа лесно покријте го големиот плех за печење и обложете го со хартија за печење. Истурете ја смесата во тавата, намалете ја рерната на 180 и печете ја кората околу 35 минути. Извадете од тавата, превртете со хартија и оставете да се излади.

Изматете ја павлаката со сирењето (ако сирењето е несолено, додадете сол). Кога ќе се олади завитканата кора од тиквички, одвртете ја и намачкајте ја со половина маса, наредете ред шунка и над неа нанесете го остатокот од филот. Завиткајте во ролна, па во хартија за печење и ставете во фрижидер да отстои некое време, затегнете и вкусовите се соединат.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote