in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ЧОКОЛАДНА ТОРТА со ТИКВИЧКИ! Необично и ВКУСНО уживање!

Пред вас е многу невообичаена, но секако вкусна торта од чоколадо со тиквички. Ќе бидете воодушевени!

Потребни состојки:

 • 2 јајца
 • три четвртини чаша јогурт
 • четвртина чаша масло
 • 2 лажички екстракт од ванила
 • 2 чаши брашно
 • 2 чаши шеќер
 • половина чаша какао
 • една и пол лажички цимет
 • лажичка прашок за пециво
 • лажичка сода бикарбона
 • лажичка сол
 • 2 чаши рендана тиквичка
 • За чоколаден прелив:
 • 150 мл слатка павлака
 • чаша шеќер
 • четвртина лажичка екстракт од ванила
 • четвртина чаша стопен путер
 • 120 ml / 0,5 чаши стопено темно чоколадо

Подготовка:

Измешајте јајца, масло, јогурт и ванила, па матете со жица за матење. Потоа просејте го брашното, шеќерот, какаото, циметот, прашокот за пециво, сода бикарбоната и солта и измешајте. Додадете кафеаво јајце и повторно промешајте. Потоа додадете рендана тиквичка и промешајте со лажица. Ставете го тестото во калап обложен со хартија за печење и печете 30 минути на 180 ° С. Кога ќе се испечете, отстранете ја хартијата за печење.

За прелив од чоколадо: Во сад со миксер изматете ги слатката павлака, шеќерот, ванилата, стопениот путер и чоколадото. Премачкајте ја тортата со добиената мешавина.

Уживајте!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote