in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

КРЦКАВА ПИТА СО СИРЕЊЕ! Подготвена на овој начин, веднаш ќе исчезне од вашата трпеза (РЕЦЕПТ)

Сега е севршено време да направите една пита со сирење.

Состојки:

 • тенки кори
  250 гр сирење
  3 јајца
  2 лажици пченкарно брашно
  1/2 прашок за пециво
  200 мл јогурт
  50 мл масло

Начин на подготовка:

Изматете ги јајцата и додадете пченкарно брашно, прашок за пециво, јогурт, масло и измешајте сѐ. Исронете го сирењето.

Раширете ја кората на масата и премачкајте ја со филот и свиткајте го аголот како шамија. Наредете го сирењето на поширокиот дел, потоа свиткајте ги аглите и аголот за да се формира писмо, кое малку ќе го премачкате и ја завиткате во ролна. Се редат во намастена тава. До крај и прелијте со остатокот од филот. Печете на 200 степени околу 40 минути.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote