in ,

Лесна и брза за приготвување – вкусна пита која сите ќе ја обожаваат!

Секој има свој рецепт за пити, некои ги прават солени, некои слатки, некои густи, други тенки, некои со компири … Ова е една верзија и е многу вкусна. Пробајте.

Состојки:

  • 4 јајца
  • 4 лажици шеќер
  • 2 лажички сол
  • 250 гр павлака
  • 500 гр брашно
  • 4 дкл млеко

Повеќе:

  • 200 гр павлака
  • 1 лажица млеко
  • 3 лажици маснотии

Подготовка:

Изматете јајца со шеќер и сол. Додадете павлака, и сè добро измешајте. Додадете брашно, па изматете. Постепено додавајте го млекото, мешајќи со мала брзина додека не го изматете млекото во масата. После тоа, вклучете го малку и комбинирајте сè добро, да имате мазна смеса.

Поставете плех со хартија за печење. Истурете ја смесата. Измешајте 200 гр кисела павлака со лажица млеко. Вака подготвената павлака премачкајте ја со смесата што ја истуривте во тавата.

Вклучете ја рерната да се загрее до 200 ° С. Загрејте го маслото . Истурете ја врелата маст врз смесата и печете додека не порумени.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote