in , ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Превкусни интегрални мафини од банана

Сочни мафини во кои ќе уживате.

Состојки:

 • 200 гр брашно од интегрално брашно
 • – 60 гр овесна каша
 • – 2 поголеми банани
 • – 2 јајца
 • – 100 гр бадеми, лешници и ореви
 • – 170 мл млеко
 • – 120 мл масло
 • – 1 лажица мед
 • – 1 лажичка прашок за пециво
 • – 1 лажичка цимет
 • – малку сол

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени.

Во сад измешајте ги брашното, овесната каша, прашокот за пециво, циметот и солта. Во друг сад изматете ги јајцата со медот, млекото и маслото.

Изгмечете ги бананите со вилушка и додајте ги во мешавината на јајца и млеко. Измешајте сè добро, а потоа додадете ја смесата со брашно.

На крај, промешајте го крупно исечканото овошје од камен – бадеми, лешници и ореви.

Ставете ги корпите за мафини во калапот за мафини и наполнете ги со смесата, околу 2/3 од корпата. По желба, посипете малку сецкани бадеми, лешници и ореви на секоја мафина.

Печете околу 25 минути, проверете. Извадете ги мафините од рерна и оставете ги да се оладат малку пред да ги послужите.

Добар апетит!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote