in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Оригинални виенски кифли според традиционален рецепт: Совршено меко и сочно тесто, кое ќе го обожавате!

Традиционален рецепт кој ќе ве воодушеви со својот вкус, мирис и текстура.

Состојки:

  • брашно – 800 гр
  • сол – 1/2 кафена лажичка
  • квасец – 1 лажичка, која делува брзо
  • шеќер – 60 гр,
  • путер – 140 гр, стопен или 60 – 80 гр масло и 40 гр путер, за обложување
  • вода – 350 – 400 ml (собна температура), можеби малку повеќе за меко тесто што не лепи

Варено тесто за премачкување:

  • брашно – 1 лажица се става со топла вода, од 50 до 70 мл

Подготовка:

Се прави со миксер, но мешањето може да се направи и рачно. Истурете брашно во садот со миксер, додадете квасец, измешајте, додадете сол и сите други состојки.

Месете го тестото со миксер и месете додека тестото не се оддели од тавата. Треба да биде меко и да не се лепи на вашите раце. Подмачкајте друг сад со масло / маслиново масло и оставете го тестото да нарасне со претходно вртење неколку пати за да го намачкате од сите страни. Се завиткува во фолија.

Нараснатото тесто поделено на три дела, така што секој дел се развива малку, се премачкува со малку путер и колачите се распоредуваат една врз друга. После тоа, се развива кора дебела приближно 2-3 мм и се сече на триаголници. Секој триаголник се витка во ролна, така што неговите краеви се близу едни до други за да се добие кифла.

Наредете ги кифлите во плех обложен со хартија за печење или само подмачкан и оставете да стаса околу 20-30 минути.

Вареното тесто се подготвува со истурање на брашно со топла вода, мешање, оставање да се излади и премачкување на кифлите со четка. Печете на 180-200 степени околу 25 минути.

Напомена: Оригиналните виенски кифли не се прават со фил, но секој од вас кој сака може да додаде чоколадно слатко или џем, но тие повеќе нема да бидат виенски кифли, туку само килфи со фил.

Може да додадете и 1 лажичка екстракт од ванила, иако го нема во рецептот, ако планирате да ги направите со фил.

Кифлите имаат пријатна арома на путер и крцкава кора.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote